Avşa Adası Ekonomi

Avşa Adası Geçim Kaynakları.

Avşa Adası Ekonomi - Ekonomik yönden geçim kaynakları.

Avşa Adası Üzüm ve Zeytin

Avşa Adası ekonomisi turizm ve tarıma dayalıdır.
3 - 4 ay süren yaz mevsimi, uygun iklimi, zengin doğa güzellikleri, doğal plajları, kendi kendini temizleyen denizi ile ülkemizin en önemli turizm merkezlerindendir. İlçede yetiştirilen başlıca tarım ürünleri zeytin, üzüm, sebze ve meyvedir. Sanayisi gelişmemiştir. Arıcılık yeni başlayan bir sektördür.

Avşa Adasında birçok otel, motel, pansiyon, apart, suit, bungalow, bağ evi, yazlık, kiralık evler, ve günübirlik evler vardır.

Avşa Adası Ekomomi

Bitki örtüsünün büyük bölümünü bağlar oluşturduğu için Avşa Adası’nın en büyük geçim kaynağı bağcılıktır. Adada şaraplık üzümlerde yetiştirilerek, adada bulunan 4 adet şarap fabrikasında işlenmekte ve piyasaya sevk edilmektedir.
Beldenin ekonomisi bağcılık dışında, şarapçılık, zeytincilik, balıkçılık ve turizme dayanmaktadır. Belde ekonomik hayatın tarihi gelişimi incelendiğinde bağcılık, şarapçılık ve balıkçılık başlangıçtan beri sürekliliğini korumuştur. Süngercilik ise daha önceleri bir geçim kaynağı iken günümüzde artık yapılmamaktadır. Son yıllarda turizm Avşa ekonomisinde sürükleyici bir rol oynamaya başlamıştır. Hizmetler sektörü gelişmiş durumdadır.
Turizm İlçede 2000’li yıllardan itibaren gelişmeye ve en önemli ekonomik faaliyet olmaya başlayan bir sektördür.
Adanın en büyük geçim kaynaklarından biride Zeytin ve zeytin yağıdır. Turizmin gelişmesi zeytinciliği ve balıkçılığı geriletmektedir.
Günümüzde inşaat sektörü büyümeye başlamış, konaklama ve yazlık açısından yapılan inşaatlar artmıştır.
2017 yılı ile birlikte toplu yaşam projeleride hayata geçmeye başlamış ve Avşa Adasında yeni bir dönem başlamıştır.

Murat Bal paylaştı: 16 Mart 2018 Cuma

Avşa Adası Sosyal Durum :

Beldenin sosyal hayatında turizm sezonu dışında büyük bir canlılık görülmemektedir. Turizm sezonunda ise tüm işyerlerinin açılması, yazlıkçıların ve turistlerin gelmesi ve kültür ve sanat etkinliklerinin yapılmasıyla sosyal hayat oldukça canlanmaktadır. Halk geçimini bağcılık, şarapçılık, balıkçılık ve büyük ölçüde turizmden sağlamaktadır. Ticari faaliyetler turizm sezonunda oldukça artmaktadır. Otel ve pansiyonculuğun yanı sıra ev pansiyonculuğu yaygındır.

Avşa Adasının 3 mahallesinde de Konaklama kültürü çok zengindir. Avşa Adası Ekomomi 1

Avşa Adası Ekomomi 2

Arama Kelimeleri : Avşa Adası Ekonomi, Avşa Adası Geçim Kaynakları, Avşa Adası Sosyal Durum, Avşa Adası Ekonomik Durum ...

Avşa Adası Ekonomi YorumlarıAvşa Adası
Sanal Gezinti
Avsa.com.tr tüm hakları saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve metinlerin, izin alınmadan, Online Bilişim Hizmetlerinin mali ve manevi haklarına aykırı şekilde kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca suç olup aynı zamanda tazmin hakkı da doğurmaktadır. Bu çeşit eylemlerde bulunanlar hakkında ekte bulunan Kanun Hükümleri kapsamında Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunulacağı gibi tazminatı da içeren diğer tüm yasal haklara da başvurulacaktır.

Design 7the24