Avşa Adası Coğrafya

Avşa Adası Coğrafi Yapısı.

Avşa Adası Coğrafi Konumu?

Avşa Adası Nerede?

Avşa Adası, Marmara Denizinin kuzey batısında yer almaktadır.Avşa Adası Harita Coğrafya

Takımadalar arasında, kapladığı alan bakımından, Avşa Adası, Marmara ve Paşalimanı Adalarından sonra gelir. Uzunluğu 7 km., genişligi 4 km.'dir.Avşa Adası Coğrafya

Avşa Adası'nın Marmara ve diğer adalarla arasındaki derinlik 16-35 m arasındadır. Sadece Ekinlik Adası'nı birleştiren kara parçası 1-4 m derinlikte olduğundan sakin havalar da bu bağlantıyı izlemek mümkün olmaktadır. Adanın uzunluğu 9 km,eni 4 km kadardır.Toplam yüzölçümü 36 km²'dir.Adanın batısında üzerinde bir deniz feneri bulunan Hayırsız Ada yer alır.

Takımadalara adını veren ve grubun en büyüğü olan Marmara Adası orta kesiminde 700 metreyi bulan yüksek bir ada görünümünde iken, Paşalimanı, Avşa ve Ekinlik adaları yüksekliği 100-250 metre arasında değişin basık ve yumuşak görünümlü yassı adalardır ve İstanbul'a yaklaşık 65 (64.840) Mil uzaklıktadırlar.Avşa Adası Tepe ve dağları:
Gürlük Tepe, Piroğlu Tepesi, Aliler Tepesi, Seyir Tepe, Yayvan Tepe, Güvercin Tepe, Müslim Tepe, Taşlı Tepe ve Taşocak Tepesi'dir.
Avşa Adası Dere, Irmak, Pınar ve Akarsuları:
Miçe Pınarı, Kukuma Deresi, Gürlük Deresi, Çiftlik Deresi, Ali Dede Deresi, Çilekdere, Bülbül Dere, Ayenya (Ayanya) Deresi, Kırk (Kırık) Dere, Soğuksu Deresi, Pınar Deresi, Gavur Dere (Ulu Dere).

Arama Kelimeleri : Avşa Adası Coğrafya, Avşa Adası Coğrafi konum, Avşa Adası Coğrafi yapı, Avşa Adası Coğrafi bilgiler ...

Avşa Adası Coğrafya YorumlarıAvşa Adası
Sanal Gezinti
Avsa.com.tr tüm hakları saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve metinlerin, izin alınmadan, Online Bilişim Hizmetlerinin mali ve manevi haklarına aykırı şekilde kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca suç olup aynı zamanda tazmin hakkı da doğurmaktadır. Bu çeşit eylemlerde bulunanlar hakkında ekte bulunan Kanun Hükümleri kapsamında Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunulacağı gibi tazminatı da içeren diğer tüm yasal haklara da başvurulacaktır.

Design 7the24