Avşa Adası Su Kapasite arttırımı

Avşa Adası Gündem - Haber.Avşa Adası Su Kapasite arttırımı.
Türkiye’nin en büyük deniz suyunu içme suyuna dönüştüren Marmara Adalar, Avşa Adası İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin kapasitesi, Başkan Yücel Yılmaz’ın talimatıyla 4 bin metreküpten 6 bin metreküpe çıkarıyor. Tesis bu sayede kışın 4 bin yazın da yaklaşık 120 bin kişinin içme suyu ihtiyacını kesintisiz karşılayacak.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy ve BASKİ Genel Müdürü İzzet Günal, içme suyu ihtiyacı denizden karşılayan Marmara Avşa Adası İçme Suyu Arıtma Tesisi’nde incelemelerde bulundu. Kışın 4 bin yazın da 120 bin kişinin içme suyu ihtiyacını karşılayan Avşa Adası’ndaki su artırma tesisinin kapasitesi, Başkan Yılmaz’ın talimatı ile 4 bin metreküpten 6 bin metreküpe çıkarılıyor.

Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma tesisi kapasite arttırımı 1.

Tesisin ilk yapım aşaması ve proje:
Avşa SWRO Tesisi
Yerleşim yerininada olması ve içme suyu kaynaklarının olmaması, bir turizm bölgesi olan 2.500 nüfusa sahip adaya yazın gelen turist sayısındaki artış ile nüfusun 30 bine kadar artması mevcut içme suyu kaynaklarının debisinde azalma olması, su kuyularında ise tuzlanma olmasından dolayı içme-kullanma suyu ihtiyaç açığı ortaya çıkmıştır.
Avşa’da su işletim sistemi bulunmadığından ada halkı tarafından su ihtiyacı kuyulardan elde edilmekteydi. Projenin başlaması ile birlikte adanın tamamında abonelik çalışmaları başlamış ve 5.000 konut abone edilmiştir. Projeyle birlikte adadaki eski şebeke hattı tamamen değiştirilmiş olup150 km’lik yeni bir şebeke hattı yapılmıştır. Buna ek olarak 2.500 ve .5000 m3iki adet su deposu inşa edilmiştir. Hamsu iletim, konsantre deşarj hattı, depolar, elektik tesisatı, trafo merkezi gibi altyapı elemanları 2043’de ihtiyaç duyulacak olan 10.000 m3/gün’lük projeye göre yapılmıştır.

Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma tesisi kapasite arttırımı 2.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK TESİSİ
Avşa Adası İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin özelliğinin deniz suyunu içilebilir hale getirmesi olduğuna dikkat çeken Başkan Yılmaz, “Tesiste denizden alınan tuzlu su bir takım filtrelerden geçirildikten sonra yüksek devirli pompalarla membranlardan süzülerek ham su haline dönüşüyor ve minerallerle beraber suyumuz İnsani Tüketim Amaçlı yönetmeliğe uygun olarak çeşmelerden akıyor. 4 bin metreküp kapasiteli tesis, şu anda Türkiye’nin en büyük denizden su arıtan tesisi. Kış nüfusu 4 bin, yaz nüfusu da yaklaşık 120 bin kişiye çıkan Avşa Adamızda iklim değişikliği ve pandemi döneminde artan ihtiyaçlardan dolayı tesisin kapasitesini 6 bin metreküpe çıkartma kararı aldık. Kapasite artırımını yapmak için ihalemiz sonuçlandı, yüklenici firmaya da yer teslimi yapıldı. Türkiye’de ilk olarak yapılan ve teknolojisi geliştirilen tesisimiz hayırlı olsun” dedi.

Avşa Adası Deniz Suyu Arıtma tesisi kapasite arttırımı 3.

BAŞKAN YILMAZ’A TEŞEKKÜR
Vatandaşlara verdikleri sözleri tutabildikleri için çok mutlu olduklarını dile getiren Marmara Adalar Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, “Geçen yıl adamızın yüksek kesimlerinde yaşayan vatandaşlarımızın susuz kalması bizleri üzmüştü. Tesisin kapasite artırımına başlaması ile birlikte artık yüksek kesimlerimiz susuz kalmayacak inşallah. Kapasitemiz arttıktan sonra inşallah Avşa Adamız seneler boyu su sıkıntısı çekmeyecek. Vatandaşlarımın adına Büyükşehir Belediye Başkanımız Yücel Yılmaz’a çok teşekkür ediyorum” dedi.

Bu Haber 193 Kez Okundu.Ekleme Tarihi:24.03.2021Haberler Sayfasına geri dön >>> Avşa Adası Haberleri

Avşa Adası Su Kapasite arttırımı YorumlarıAvşa Adası
Sanal Gezinti
Avsa.com.tr tüm hakları saklıdır. Bu sitedeki fotoğraf ve metinlerin, izin alınmadan, Online Bilişim Hizmetlerinin mali ve manevi haklarına aykırı şekilde kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu uyarınca suç olup aynı zamanda tazmin hakkı da doğurmaktadır. Bu çeşit eylemlerde bulunanlar hakkında ekte bulunan Kanun Hükümleri kapsamında Cumhuriyet Başsavcılıklarına şikayette bulunulacağı gibi tazminatı da içeren diğer tüm yasal haklara da başvurulacaktır.

Design 7the24